İplik fabrikaları üretimde zorlanıyor…Abdulkadir Konukoğlu: Tekstil sektörü zor dönem geçiriyor

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, otomotiv sektöründen sonra Türkiye ekonomisi içinde en yüksek ikinci payı alan tekstilin, Türkiye için stratejik öneme sahip sektör konumunda olduğunu söyledi. Sektörün zor bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Konukoğlu, Türkiye’nin uluslararası pazarlarda elde ettiği kazanımları büyük ölçüde Uzakdoğu’ya kaptırdığını söyledi.

Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün düzenlediği sempozyumun açılışında sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konukoğlu, dünyada suların durulmadığını, iki yıllık salgın sürecinin ardından “normale dönülüyor” denilirken Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiğini ve bir de Ortadoğu’daki gerginliğin tırmandığını kaydetti.

“UZUN VADELİ KREDİLER AÇIKLANMALI”

İplik fabrikalarının üretimlerini sürdürmekte zorlandığını vurgulayan Konukoğlu, Türkiye’nin ilk sekiz aydaki tekstil ve hammaddeleri ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 oranında düştüğünü bildirdi. Tekstil sektörünün uzun süredir stoka çalıştığının altını çizen Konukoğlu, “Kimse zararına üretimini sürdürmek istemez.

Gaziantep ve çevre illerdeki deprem nedeniyle yeniden imar faaliyetlerinden kaynaklı olarak sektörümüzde çalışacak personel bulmakta zorluk yaşanmaktadır” dedi. “Tekstilde tedarik üssü olmamız için ‘full entegre’ sisteme geçmemiz, yani iplikçiyi, kumaşçıyı, konfeksiyoncuyu, baskıcıyı, nakışçıyı tek bünyede toplamalıyız” diyen Konukoğlu, durgunluğun aşılması ve sektöre soluk aldırmak için uzun vadeli kredilerin bir an önce açıklanmasını önerdi.

Tekstil sanayiinin ucuz iş gücü avantajından yararlandığı dönemlerin geride kaldığını, Türkiye’den çok daha ucuz işgücüne sahip özellikle Uzak Doğu ülkelerinin tekstil ve konfeksiyon sektöründe hızla ilerleyerek, bu alana büyük boyutlu yatırımlar yaptığını vurgulayan Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Uzak Doğu ülkeleri, başta AB olmak üzere tüm dünya pazarlarında karşımızda amansız rekabet oluşturmaktadırlar. Sektörümüzün seyri inişli çıkışlıdır. Sabırlı olmalıyız.

Sektörümüz gelişmiş ülkelere fason üretim yapan yapıdan, katma değeri daha yüksek moda, marka ve bunun ticaretine yönelmiştir. Sektörde İngiltere’den Fransa’ya, Fransa’dan İtalya’ya geçen liderlik, Türkiye’ye geçmiştir. Bayrağı devraldık ama alınacak yol var. Örneğin, tekstil-giyim eğitimi veren üniversite ve meslek liselerin eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve Ar-Ge çalışmalarının artırılması önem taşımaktadır.

Tekstil ve konfeksiyon sektörü, ülkemiz gibi yoğun genç nüfusu bulunan ülkelerde önemli istihdam kaynağıdır. Sektör, 2,5 milyon kişiye doğrudan, 10 milyon kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Yurtdışındaki iplik satıcıları getirilen ilave vergiye yakın oranlarda iskonto yaparak vergiyi etkisiz kılıyorlardı. Devletimizin bu ay içerisinde yürürlüğe koyduğu ilave vergi oranlarında artırım kararı çok yerinde olmuştur.”

TEKNOLOJİYİ GÖZDEN KAÇIRMAYALIM

Konuşmasında Endüstri 4.0’a değinen SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Yatırım yol haritaları artık yeni gelişmelere paralel adım atılmasını gerektirmektedir. Rekabette bize üstünlük sağlayacak moda ve markanın yanı sıra, teknoloji kullanımını gözden kaçırmamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Sektörün istihdama dayalı sanayiden, teknoloji, know-how, yaratıcılık ve girişimcilikle desteklenen işkolu haline gelmesi gerektiğini anlatan Konukoğlu, şöyle konuştu: Endüstri 4.0’ın amacı bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmektir. Hedef az maliyet, daha az enerji kullanımı, az alan kullanma, ısı üretiminin azaltılması, hızlı çalışma, verimi en az iki katına artırma ve daha kaliteli ürünler ve sonuçlar almaktır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x